fbpx

Izglītošanās nolūkos, piedāvāju atcerēties laiku, kad bērnības saulainās un prieka pilnās vasaras mēdza disciplinēt literatūras skolotāja, liekot izlasīt vismaz 10 grāmatas.

Šoreiz mazliet garāks raksts no mums, kas, cerams, iedvesmos.

Datu – bāzes mārketings Latvijā nav ierasts jēdziens, lai gan ikdienā ar to saistīta lielākā daļa uzņēmumu. Iespējams, tas ir valodas īpatnību dēļ, jo angliski “Data-based marketing” vai “Data-driven marketing” sķiet daudz skanīgāks. Neatkarīgi no šī jēdziena lietojuma, būtība paliek nemainīga – ja uzņēmumā ir sakārtoti datu bāzes procesi un pielietoti attiecīgi rīki – tiek būtiski atvieglots ikdienas darbs un iespējams maksimāli optimizēt mārketinga kampaņas.

Kas uzskatāms par datu – bāzes mārketingu?

Datu – bāzes mārketings attiecas uz klientu lēmumiem, kas izriet no datu analīzes. Šīs mārketinga stratēģijas pamatā ir informācija, kas iegūta, balstoties uz klientu aktivitātēm un iesaistes. Datu bāzes mārketinga īstenošana nozīmē 2 būtiskas lietas: saprast un spēt analizēt esošos datus; paredzēt un iztēloties, kādus vēl datus iespējams ievākt, lai mārketinga ieguvumi būtu maksimāli. Mēs ticam, ka veiksmīgi pielietojot datu bāzi, iespējams paredzēt konkrētas auditorijas pieprasījumu.

Būtībā, iespējams ievākt jebkurus aspektus, kas saistīti ar klientu – sākot no demogrāfiskiem, visbeidzot, ar individuāliem paradumiem, radot pilnīgu klienta profilu. Tikai tad, kad sapratīsi, kuri, kādi, kur, kad un kāpēc patērētāji veic pirkumus vai iesaistās mārketinga kampaņās, varēsi kļūt veiksmīgāks.

Kāds ir veiksmīgs datu – bāzes mārketings un tā rezultāti?

Ideālā variantā – tiek sasniegta maksimāla atdeve no ieguldītā (ROI), efektivizēti mārketinga ieguvumi un uzņēmums kļūst atpazīstams ar tā filozofiju, kuras centrā ir klients.

Daži fakti:

 • Žurnāla Forbes pētījumā noskaidrots, ka 88% uzņēmēju izmantojuši datus, lai labāk saprastu savus klientus
 • 53% apgalvojuši, ka dati palīdzējuši kļūt uz klientu orientētiem
 • 75% pēc datu-bāzes mārketinga pielietošanas pamanījuši klientu iesaistes pieaugumu
 • Uz datiem orientēti uzņēmumi ir 6x veiksmīgāki un rentablāki par saviem konkurentiem
 • 2/3 no šiem uzņēmumiem atzīst, ka datu-bāzes mārketings rezultējas arī jaunos klientos
 • 92% mārketinga vadītāju piekrīt, ka datu integrēšana palīdz radīt saistošākus piedāvājumus un mijiedarbību, kas uzlabo klientu servisu
 • 63% mārketinga speciālistu atzīst, ka pēdējā gada laikā pieaudzis laiks, kas tiek veltīts datu analīzei
 • 59% mārketinga speciālisti min, ka būtiskākais datu-bāzes mārketinga ieguvums ir īsāks lēmuma pieņemšanas laiks.
 • 80% mārketinga darbinieku piekrīt, ka dati ir būtiski, lai saprastu, kur izvietot reklāmas un kādas mārketinga kampaņas ir visefektīvākās.

*Avots: https://surveyanyplace.com/data-driven-marketing-trends/

Iepazīstoties ar šiem skaitļiem, rodas jautājums – kāpēc datu – bāzes mārketinga potenciālu neizmanto ikkatrs uzņēmums? Visbiežāk sastopamais iemesls – laika trūkums. Tomēr, laiks ir nauda. Tad kāpēc savu laiku neoptimizēt atbilstoši 2018.gada tendencēm? Šeit minēšu vēl pāris būtiskus ieguvumus, lai mēģinātu pārliecināt vislielākos skeptiķus.

 • Personiskāks mārketings: īstā ziņa – īstajai auditorijai – īstajā laikā. Dziļāka izpratne par klienta profilu palīdzēs sagatavot saistošākus piedāvājumus konkrētai auditorijai, tā vietā, lai sūtītu vienu ziņu visiem.
 • Uzlabojas klienta pieredze: personalizētā pieeja palīdz labāk iepazīt Jūsu klientu, kas klientam rada īpašu rūpju sajūtu. Ja papildus tiek veikta klientu apmierinātības aptauja, iespējams viegli identificēt uzņēmuma stiprās un vājās puses, kas ir svarīgas tieši Taviem klientiem.
 • Uzlabojas produktu attīstība: nosakot savu auditoriju, iespēja kļūdīties ar jaunu produktu vai pakalpojumu samazinās.
 • Pareiza mediju izvēle: datos balstīts mārketings noteikti palīdzēs efektīvi izlietot budžetu, jo zināsi, kuri mediji naudu ienes un, kuri – ne. Vairs nekādas minēšanas.
 • Kampaņu satura “piltuve”: datu analīze palīdz saprast, kāds saturs ir novirzījis klientu uz pirkuma veikšanu. Savukārt, zinot uzrunājošako saturu, iespējams panākt lielāku atdevi un konversijas.
 • Pārdošana: datubāzes mārketings sniedz vērtīgu ieskatu par to, kur Tavas preces un pakalpojumus visbiežāk pērk.

Procesi un rīki, ko saslēgt ar datu bāzi:

Visupirms, jāsaprot, kuri jau izmantotie rīki var palīdzēt labāk izprast klientu, viņu rīcību un analizēt mārketinga kampaņu rezultātus. Visticamāk, rīki, kas jau tiek pielietoti var tikt integrēti vai interpretēti citios rīkos, kanālos vai platformās. Piemēram, SEO kampaņās var izmantot datus no PPC. Vai e-pasta mārketinga kampaņas apvienot ar facebook kampaņām. Ne vienmēr auditorija ir jāpalielina, dažreiz vienkārši “jārok dziļāk.”

Vai esi gatavs īstenot datos orientētu mārketingu?

Šeit būs daži primāri rīki, kas varēs palīdzēt:

 • CrazyEgg: rīks, kas piedavā atskaites par apmekletāju darbībām mājaslapā – parādot “karstākos punktus”. Šis ir vērtīgi tiem, kas vēlas dziļāk saprast, kas mājaslapas apmeklētājus iesaista, kas ne un ko darīt, lai palielinātu konversijas.
 • Google analytics: prieks, ka ar šo rīku pazīstami, lielākoties, visi, kas strādā mārketingā. Traģikomiski, ka nereti mārketinga vadītājs vai speciālists nezina, kas šo kontu administrē vai pat – kam ir pieejas.
 • Capsulink: linku īsināšanas serviss, kas nodrosina atskaites par auditorijas ģegrāfisko lokāciju u.c. vērtīgu informāciju.
 • Bregardsmail: vai cita piemērota mārketinga/e-pastu platforma, kurā redzami kampaņas performances rezultāti. Masveida e-pastus no sava Outlook vai Gmail e-pasta sūta tikai dinozauri.
 • Aptauju platformas: izmanto kvizus vai aptaujas, lai noskaidrotu sev svarīgu informāciju.

Pirmie soļi ir paši grūtākie – vēlam veiksmes personas datu ceļojumā. Nekautrējies izmantot iespēju konsultēties ar BREGARDS komandu, kas labprāt dalīsies savā pieredzē.